Spoplatnenie parkovania v centre mesta prinieslo už za prvé mesiace príjmy do mestskej
pokladnice. Vďaka týmto príjmom sa začínajú už v týchto dňoch budovať spevnené plochy
na sídlisku Mládeže, ktoré by mali byť k dispozícii obyvateľom od konca mája 2013.
Okrem realizovaného projektu na sídlisku Mládeže sa projektovo pripravujú aj ďalšie
spevnené plochy na Dlhej ulici. Tie budú vodičom k dispozícii taktiež v tomto roku.
Výsledky prieskumu statickej dopravy, vykonaného v októbri 2012 ukázali, že práve
v týchto lokalitách je najväčší nedostatok miest v rámci centrálnej mestskej parkovacej
zóny.
Ďalšou dobrou správou je, že najvyťaženejšia, ale zároveň aj najstaršia cestná svetelná
signalizácia v meste bude už v tomto roku zmodernizovaná. Jedná sa o križovatku ciest
Matice slovenskej, Nábrežie sv. Cyrila, Nábrežie sv. Metoda a Nadjazdová. Cestná
svetelná signalizácia na spomínanej križovatke v prevádzke od roku 1975 a je poslednou
tranzistorovo riadenou signalizáciou v meste. Posledných desať rokov je však v havarijnom
stave a je vysoko poruchová. To pochopiteľne spôsobuje nespoľahlivé riadenie dopravy
v tomto mimoriadne dôležitom dopravnom uzle. V rozpočte mesta dlhé roky neboli finančné
prostriedky na jej modernizáciu, z toho dôvodu primátorka mesta rozhodla o využití
výnosov z parkovania na tento účel.
V januári 2013 bola spracovaná projektová dokumentácia modernizácie, ktorá v týchto
dňoch prešla potrebnou autorizáciou a v súčasnosti sa pripravuje stavebné konanie.
Po zrealizovaní pôjde o jednu z najmodernejších cestných svetelných signalizácií na
Slovensku. Zlepší sa tým dynamika a efektivita riadenia dopravy, čo prispeje najmä k
skráteniu doby čakania vozidiel a výrazne sa zlepší priepustnosť križovatky. V projekte
bude použitá LED technológia svietidiel, radič s mikroprocesorovým riadením a dynamické
Autor: Mgr. M. Ďureje